Starostlivosť o parkety a údržba

Blednutie parkiet

Parkety sú obľúbeným povrchom v domácnostiach už roky. Starostlivosť o ne však často podceňujeme a preto po čase vyblednú a strácajú svoje čaro. Tomu však môžeme zabrániť so správnymi prípravkami a kvalitnou montážou.

Dôležitá Je Pokládka

Skôr ako začnete pokládku podlahy, treba nechať parkety aspoň 2 dni aklimatizovať v horizontálnej polohe. Po dvoch dňoch môžete začať so samotnou pokládkou.  Treba si však uvedomiť základnú skutočnosť, to akým smerom sa rozhodneme parkety položiť. Prečo je to dôležité? Za všetko môže svetlo. Parkety sú citlivé na slnečné lúče a preto sa odporúča ich montáž v smere ich dopadu . Ideálne je v tomto prípade pozdĺžne pokladanie po dlhšej strane izby.

Parkety sú prírodným materiálom preto je prirodzené, že každá jedna parketa je originálna. Odporúčame preto pri pokládke ich ukladať tak, aby vyzerali prepojenia  čo najprirodzenejšie.

Pozor Na Vodu

Laminátové podlahy nie sú príliš veľkým priateľom vody. Preto zásadou číslo jedna pri tomto type podláh je čo najmenší kontakt s ňou. Ak sa vám voda na podlahu omylom rozleje, je dôležité čo najrýchlejšie vyutierať ju do sucha. Pokiaľ by voda na podlahe dlho stála, mohlo by prísť ku sčerneniu častí parkiet, či dokonca k ich vydutiu.

Nepodceňujte Údržbu Parkiet

Jedným z hlavných bodov starostlivosti o parkety je najmä jej údržba. Neodporúčame prechádzať sa po takomto type podlahy v topánkach, ktoré používate vonku. Nečistoty, prach, štrk, či iné veci, ktoré zostanú na podrážkach topánok môžu podlahu doškriabať. Medzi bežnú údržbu radíme zametanie podlahy od drobných nečistôt a takisto umývanie podlahy s mopom, či handrou, ktoré by mali byť vždy dobre vyžmýkané. Čo sa týka prostriedkov na podlahu je kontraproduktívne používať univerzálne čističe, ktoré podlahy vysušujú. Odporúčame vždy kupovať prípravok podľa typu podlahy. Tieto prípravky sú špeciálne upravené tak, aby podlahu nielen očistili, ale aj ošetrili a tým predĺžili jej životnosť.

Správna Teplota Zaručí Dlhšiu Životnosť

Ďalším faktorom, ktorý je nesporne dôležitý pri udržiavaní pekného vzhľadu podláh je teplota vzduchu a vlhkosť. Ideálne vykúrená miestnosť by nemala presiahnuť viac ako 26 stupňov a vlhkosť vzduchu 65%. Drevo je prírodný materiál a preto treba myslieť na to, že príliš vysoké alebo naopak nízke hodnoty môžu spôsobiť deformáciu parkiet.

Správne Zaobchádzanie Je Základom

Podlaha potrebuje nielen pozametať a umyť, ale taktiež je potrebné aj správne zaobchádzanie. Preto je dobré na ostré rohy stolov ale taktiež na nohy stoličiek, či iného nábytku dať filcové podložky, ktoré ochránia podlahu pred poškodením.

Napíšte nám Zavolajte nám